Těš se Těšínem

Rok 2010 je rokem oslav 1200. výročí legendárního založení města Těšín. U příležitosti tohoto jubilea již navštívily jedno z nejstarších slezských měst tisíce turistů, aby se zúčastnily různých akcí, které se konaly v průběhu celého roku. Význam těšínského svátku podtrhuje skutečnost, že čestnou záštitu nad všemi akcemi převzali premiér Polské republiky Donald Tusk a předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Pár slov o Těšínu

Těšín se v průběhu věků stal jedním z důležitých kulturních, správních a vzdělávacích center Polska. Město leží na hranici s Českou republikou. Před přistoupením České a Polské republiky k Schengenské dohodě v roce 2007 se zde nacházel největší silniční hraniční přechod v jižním Polsku. Společné soužití mnoha kultur a jejich vzájemné prolínání vytvořilo z Těšína zcela výjimečné místo. Město má velmi bohatou historii a seznam jeho památek čítá několik desítek objektů, z nichž nejstarší vznikly v 11. století. Těšín je v Polsku znám také jako významné festivalové a kulturní město, ve kterém působí mnoho institucí a organizací. Z řady pravidelných akcí, které se zde konají, připomeňme alespoň Mezinárodní divadelní festival „Bez hranic“, Filmový festival Kino na hranici, který je zaměřen na českou, polskou, slovenskou a maďarskou kinematografii, Festival vokální hudby Viva il canto nebo Filmový festival „Wakacyjne Kadry“ (Prázdniny s filmem).

Výročí 1200 let od založení města

V rámci oslav jubilea se v Těšíně uskutečnilo několik desítek výjimečných kulturních a společenských akcí. Byl to například Evropský festival uměleckých škol a tvorby Kręgi Sztuki (Kruhy umění), Gastronomický festival Cieszyńskie smaki (Chutě Těšína) nebo EUROCON – nejdůležitější evropské setkání fanoušků sci-fi, fantasy a hororu, které se každým rokem koná v jiném evropském městě. Na těšínském Hlavním náměstí se nacházel také cíl 4. etapy 67. ročníku cyklistického závodu Tour de Pologne, který je součástí cyklistické ligy mistrů. Závodníci se utkali na 6,5kilometrovém okruhu vedeném ulicemi města. Mezi hudební události v hlavním městě Těšínského Slezska patřily koncert Krzysztofa Pendereckého s Národním symfonickým orchestrem Polského rozhlasu v Katovicích, festival Muzyka Dawna (Dávná hudba) za účasti barokního orchestru Arte dei Suonatori, koncert kapely Myslovitz, koncert kapely Coma pod otevřeným nebem na Hlavním náměstí a cyklus Lato z Muzyką (Hudební léto), v rámci kterého se uskutečnilo 5 žánrově odlišných koncertů, na nichž zazněla klasická, populární i elektronická hudba.

Co je ještě před námi?

Oslavy výročí 1200 let od založení města budou probíhat do konce roku 2010. Na všechny zájemce proto ještě čeká několik kulturních akcí. Již 16. září proběhne v těšínském Divadle Adama Mickiewicze historická konference spojená s prezentací publikace „Dzieje Cieszyna od pradziejów do czasów współczesnych“ (Dějiny Těšína od prapočátků do dnešních dnů). Bude to první příležitost seznámit se s výsledky práce skupiny historiků, kteří na projektu pracovali od roku 2000. Program doprovodí vystoupení violoncellového kvintetu KORDO.


O den později, 17. září, začne několikadenní akce nazvaná „Poklady z těšínské truhly“, jejímž cílem je představit výsledky umělecké a řemeslné tvorby, která souvisí s Těšínským Slezskem. Organizátoři akce propagují a popularizují místní historii, tradice a umění a prezentují kulturní potenciál česko-polského pohraničí.


Ani říjen a listopad nebudou chudé na kulturní a sportovní události. Bude to například Divadelní festival „Bez hranic“, Mezinárodní dekáda varhanní a komorní hudby a sborového zpěvu, automobilová rallye „Cieszyńska Barbórka“ a těšínský Jazzový festival. Oslavu výročí završí silvestrovská oslava pod otevřeným nebem na těšínském Hlavním náměstí, na kterém živě vystoupí Mike Gowin & His Million Dollar In Cash Band – pět Varšavanů nabídne posluchačům solidní dávku rock and rollu v tom nejlepším podání.19. října 2010, v den 92. výročí založení Národní rady Těšínského knížectví, se v 16.00 hod. v Divadle Adama Mickiewicze v Cieszyně uskuteční divadelní vlastenecké představení Reprezentačního uměleckého souboru Polské armády nazvané „Mieczów dostatek, chorągwi tryumf" (Mečů dostatek, korouhve triumf).


Podrobné informace o oslavách 1200. výročí legendárního založení města naleznete na stránkách Městského úřadu Cieszyn na adrese: www.um.cieszyn.pl nebo www.1200cieszyn.pl

Nepřehlédněte

inzerce
Přidat reklamní banner 2
přidat firmu